Dzisiaj mam dla Ciebie wywiad z fizjoterapeutą Markiem Pośpiechem

Większość osób zainteresowanych sportami siłowymi Marka zna. Jednak i tak pozwolę sobie krótko go przedstawić. 

Tytuł mgr fizjoterapii uzyskał w 2011 roku, kończąc Akademię Fizyczną w Katowicach. Jak sam mówi, fizjoterapią zajął się z powodu wypadku, którego doznał jako dziecko, będąc na wakacjach w Chorwacji. Złamana w łokciu ręka została dosyć niestandardowo “poskładana” przez chorwackich lekarzy. Niestety po powrocie do Polski, poziom tutejszej rehabilitacji pozostawiał wiele do życzenia. Marek nie był w stanie w pełni wyprostować ręki w łokciu. 

Dopiero na uczelni od swoich profesorów dowiedział się, że problemem była błędnie przeprowadzona rehabilitacja. Dziś główną zasadą, którą się kieruje w swojej pracy jest odpowiednia profilaktyka oraz rzetelna opieka pourazowa. Ma to na celu szybki powrót do pełni zdrowia i sprawności jego pacjentów. 

Pierwszą styczność z Markiem miałem wiele lat temu, gdy trafiłem na stronę, którą współtworzył wraz ze znajomymi. Odpowiadał tam za treści związane m.in. z anatomią. Pamiętam w każdym razie, że czytałem jego artykuł o kręgosłupie i byłem pod wrażeniem wiedzy. 

Osobiście poznałem Marka w listopadzie 2016 roku, gdy miałem przyjemność uczestniczyć w kursie “Fizjotrener”, który prowadził wspólnie z Bartkiem Garbaciakiem dla Akademii KFD. Muszę przyznać, że było to jedno z lepszych, o ile nie najlepsze szkolenie, na jakim byłem. 

Z Markiem możesz skontaktować się na Facebooku oraz poprzez jego stronę

A teraz lecimy z wywiadem. 

Ja: Czy da się z powrotem “przykleić na miejsce” odstającą łopatkę? 

Marek: Z jakiego powodu odstaje łopatka? Porażenie nerwu piersiowego długiego Wiotkość? Czy odstaje jedna łopatka czy obie? 

Załóżmy, że odstaje prawa łopatka. Powiedz mi, czy w swojej pracy zauważyłeś jakiś najczęstszy powód odstającej łopatki? 

Odstająca łopatka może być spowodowana wieloma czynnikami. Np. wiotkością stawową, słabym zębatym przednim, przykurczem tylnej części torebki stawowej. Tutaj przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie: „Czy odstająca łopatka sama w sobie jest problemem?”. W fizjoterapii powoli odchodzi się od podejścia typowo strukturalno-symetrycznego. Odstające łopatki równie dobrze mogą być wariantem pozycji. Zresztą jaka jest prawidłowa pozycja? W kontekście człowieka można powiedzieć, że każdy ma swoje „własne „pozycjonowanie łopatki. Czy dobre, czy złe można określić (w zależności) od kontekstu ruchowego. Jeżeli wykonujemy czynności ponad głowę i odstająca łopatka będzie nam rotować i powodować konflikt mechaniczny w przestrzeni podbarkowej, to jest to dla nas problem i należałoby optymalizować taką funkcję. Tutaj wprowadzamy ćwiczenia kontroli łopatki i korekcje ustawienia. Jest grupa pacjentów, która pomimo odstających łopatek nigdy nie doświadczy bólu stawu ramiennego. Nie wmawiajmy ludziom na siłę problemów. : ) 

Jak mogę pomóc kobiecie, którą boli nadgarstek. Może pomoże fakt, że jest kelnerką. 

To jest zbyt ogólne pytanie. 

Załóżmy, że nadgarstek boli ją po całym dniu pracy, ale też przy podporach, pompkach i wyciskaniu. Ból jest w okolicach wyrostka rylcowatego kości łokciowej. Ma to jakiś sens teraz? 

Iść do ortopedy na badanie. Przecież nie jestem wróżbitą.   

Tyłopochylenie miednicy spowodowane złymi nawykami – jaką przyjąć strategię działania? Które mięśnie zazwyczaj ulegają skróceniu i adaptacji? Rozumiem, że temat jest bardzo obszerny i każdy przypadek inny, ale zakładam że jest jakiś schemat działania i powtarzalności problemów? 

Kontrola biodra –> ruchomość biodra –> hip hinge. 

Nie traktujesz kogoś jak z plecami płaskimi, tylko jak z problemami ruchowymi. Najczęściej problemy są natury ruchowej. Przetrenujesz z kimś ruch, mięsnie będą się adaptować. Traktuj takich ludzi, jak każdych innych. 🙂 

Czy ćwiczenia typu muscle up są w dłuższej perspektywie szkodliwe dla zdrowia barków? Chodzi mi rotację wewnętrzną ramienia i barku podczas wykonywania tego ćwiczenia. 

To naprawdę wieloczynnikowa kwestia. Zależy to od: techniki, objętości treningowej, intensywności treningowej, częstotliwości treningowej, swoistej wytrzymałości tkanek. Nie ma ćwiczeń szkodliwych. Są ćwiczenia wykonywane źle technicznie albo wykonywane zbyt często i długo, robiąc wcześniej zbyt mało i krótko.  Np. wyciskanie nad głowę zza karku ma opinie kontuzjogennego dla barku. Tak naprawdę występują tutaj 2 kwestie, które powinny nam powiedzieć, czy ktoś może je wykonywać. Jeżeli klient ma pełny zakres rotacji zewnętrznej i anatomicznie nie ma ustawionego stawu ramiennego przednio, to to ćwiczenie jest bezpieczne.   

Nie ma ćwiczeń szkodliwych. Są ćwiczenia wykonywane źle technicznie albo wykonywane zbyt często i długo, robiąc wcześniej zbyt mało i krótko.

Czyli nie ma żadnego ćwiczenia, które możemy z góry uznać za szkodliwe? 

Patrz odpowiedź wyżej. 

Upright row na przykład ma opinię kontuzyjnego, a właściwym problemem jest tutaj zbyt duży zakres ruchu wśród ćwiczących. To ćwiczenie powinno kończyć się na odwiedzeniu stawu ramiennego do 90 stopni. 

Korygowanie wad postawy u osób należących do „populacji generalnej”, tj. chociażby pani po 50. która chce poćwiczyć z ciężarami, ale ma garba/płaskostopie/odstającą łopatkę/wpisz dowolne. Sztuka dla sztuki, czy może prewencja poważniejszych przypadłości w przyszłości? 

Sztuka dla sztuki.  

To garba już nie można „naprawić”? 

Jak Pani ma garba, to miło jest poprawić rotacje i wyprost odcinka piersiowego kręgosłupa. Natomiast ciężko powiedzieć, że poprawimy garba. Można tez pomyśleć o nawyku postawy i ćwiczeniach ułatwiających utrzymywanie „wizualnie” dobrej postawy, o ile pacjent chce. Natomiast o korekcji wad postawy ciężko tutaj powiedzieć. 

Jak powinien wyglądać trening siłowy w przypadku hemiplegii/hemiparezy? Tutaj nie osiągniemy idealnego wzorca ruchu, wiadomo. Czy warto do niego tak czy siak dążyć, czy obciążać symetrycznymi ruchami typu przysiad, czy martwy ciąg, czy może jednak należy się skupić tylko na pracy unilateralnej? 

Zależy od stopnia porażenia. Prawie nie pracuję z pacjentami z porażeniem ośrodkowego układu nerwowego, nie jest to mój kręg zainteresowania. Nie czuję się zbyt kompetentny, żeby na to odpowiedzieć. : ) 

Dzięki za wywiad!